Zastosowanie kołnierzy ortopedycznych

Dla osób cierpiących na uciążliwe dolegliwości bólowe niezbędny jest  kołnierz ortopedyczny. Służy on do usztywnienia kręgosłupa, a w szczególności odcinka szyjnego w sytuacji, gdy został on zniekształcony.

Zastosowanie kołnierza ortopedycznego 

Kołnierz bardzo często zwany jest  ortezą szyjną. Jest on stosowany po różnorodnych urazach kręgosłupa szyjnego. Dzięki temu można skutecznie uchronić kręgosłup przed znacznie poważniejszymi uszkodzeniami oraz zmniejszyć ból wynikający  z niekontrolowanych ruchów głową. 

 Warto pamiętać  o tym, że unieruchomienie szyi nie powinno być  długotrwałe, gdyż może to prowadzić do zaniku mięśni. O konieczności zastosowania kołnierza powinien zawsze zadecydować lekarz. 

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych 

Ortezy szyjne dzielą się na miękkie, półsztywne oraz i sztywne.

Kołnierz miękki jest wykonywany z pianki poliuretanowej. Najczęściej stosuje się go do częściowego unieruchamiania kręgosłupa u osób cierpiących na uciążliwe nerwobóle szyi i ramion oraz  dyskopatię.

Kołnierz półsztywny jest wyposażony w specjalną usztywniającą wkładkę poliuretanową, którą w razie potrzeby można wyjąć. Jest on bardzo często stosowany u pacjentów z poważnymi uszkodzeniami więzadeł i mięśni, w problemach ze stawami oraz u osób borykających się reumatoidalnymi chorobami stawów  czy uszkodzeniem krążków międzykręgowych.

Kołnierze sztywne składają się często z dwóch części  i służą one do unieruchamiania szyjnego odcinka kręgosłupa w nagłych wypadkach np. podczas transportu chorego, który doznał poważnego urazu kręgosłupa. Sprzęt ten pomaga odciążyć stawy oraz jest pomocny podczas rehabilitacji. W przypadku tego typu kołnierzy szyjnych  możliwa jest rozbudowa do ortezy półgorsetowej szyjno – piersiowej czy szyjno – czaszkowej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekwipunek rehabilitacyjny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.